تیم ملی بسکتبال ایران با پیروزی ۷۵-۹۷ مقابل فیلیپین بالاتر از تیم چین و به عنوان بهترین تیم آسیا سهمیه حضور در المپیک ۲۰۲۰ توکیو را گرفت.

رقیب تیم ملی ایران برای رسیدن به المپیک تیم ملی چین، میزبان جام جهانی بود و با توجه به شکست چین ۷۳-۸۶ مقابل نیجریه، ایران توانست به عنوان بهترین تیم سهمیه حضور در ژاپن را بگیرد.

ایران این مسابقه را با ترکیب بهنام یخچالی، محمد جمشیدی، صمد نیکخواه بهرامی (کاپیتان)، حامد حدادی و محمد حسن‌زاده آغاز کرد و کوراترهای یکم تا چهارم با نتیجه ۳۰ بر ۲۴، ۱۸ بر ۱۰، ۲۷ بر ۱۶ و ۲۰ بر ۲۵ برنده شد.

در این بازی بهنام یخچالی گارد تیم ملی بسکتبال ایران با ۱۴ امتیاز، ۵ ریباند، ۵ پاس گل، ۳ توپ ربایی و تاثیرگذاری ۲۲ بهترین بازیکن زمین شد. حامد حدادی نیز با ۱۹ امتیاز برای ایران عنوان امتیازآورترین بازیکن زمین را بدست آورد.

کارن مکوندی، کارشناس بسکتبال در مورد این مسابقه گفت: “تیم بسکتبال ایران با بازی دیدنی و اقبال بلند به المپیک ۲۰۲۰ توکیو راه یافت. ایران در حالی مقابل فیلیپین به زمین رفت که هم یک امتیاز تیمی و هم ۱۶ تفاضل گل از چین عقب بود. بازی درخشان تیم ایران و فراهم کردن ۲۰ امتیاز اختلاف بخشی از مجوز حضور ایران در توکیو بود. بخش دیگر از مجوز حضور ایران جایی بود که در یک بازی همزمان نیجریه تیم چین را با اختلاف ۱۳ امتیاز در هم کوبید. اکنون ایران به عنوان نماینده آسیا و نیجریه به عنوان نماینده آفریقا دو تیم از هفت تیمی هستند که مستقیما جواز ورود به المپیک ۲۰۲۰ توکیو را گرفتند. پنج مسافر دیگر المپیک در دو تورنمنت در سال ۲۰۲۰ که قبل از المپیک است، مشخص می‌شوند.”

این سومین حضور ایران در مسابقات المپیک خواهد بود. تیم ملی بسکتبال ایران پیش از این توانسته بود سهمیه حضور در المپیک ۱۹۴۸ لندن و ۲۰۰۸ پکن را بدست آورد.

ایران در سه مسابقه مرحله گروهی مقابل پورتوریکو، تونس و اسپانیا باخت اما در ادامه آنگولا و فیلیپین را شکست داد.