Algerian supporters celebrate on the Champs-Elysees avenue in Paris after the victory of their team during the 2019 Africa Cup of Nations (CAN) quarter final football match between Ivory Coast and Algeria, on July 11, 2019. (Photo by DOMINIQUE FAGET / AFP)

طی هفته جاری، تیم ملی الجزایر با شکست ساحل عاج به نیمه‌نهایی جام ملت‌های آفریقا رسید. این موضوع باعث شد تاهواداران الجزایر به شکلی دیوانه‌وار در شهرهای مهم پاریس خوشحالی کنند که شادی آن‌ها با آشوب همراه بود. در پی این آشوب‌ها، چند فروشگاه در پاریس غارت شدند و در مون پلیه نیز یک زن جان خود را از دست داد.

شب گذشته نیز تیم ملی الجزایر با گل دقیقه ۹۵ ریاض محرز، توانست نیجریه را ۲-۱ شکست دهد و به فینال جام ملت‌های آفریقا راه یابد. پس از ۲۹ سال، حالا الجزایر شانس قهرمانی دوباره را در جام ملت‌های آفریقا دارد و شب گذشته بازهم الجزایری‌های مقیم فرانسه، به خیابان‌ها ریختند. به گزارش دیلی استار، وزارت کشور فرانسه اعلام کرد که پنجاه الجزایری به دلیل درگیری با پلیس فرانسه در خیابان شانزه‌لیزه، دستگیر شدند. در شهر مارسی نیز آشوب‌ها بالا گرفت و در شهر لیون نیز چندین دستگاه خودرو در نیمه‌های شب به آتش کشیده شدند تا آشوب‌ها به اوج خود برسد. البته روز گذشته، روز ملی فرانسه نیز بود و تعداد دیگری از الجزایری‌ها به دلیل ایجاد ناآرامی و بی‌نظمی در این روز، دستگیر شدند. شهرهای پاریس و مارسی، جایی است که بیشترین تعداد جامعه الجزایری را در خود جای داده و خوشحالی آن‌ها با پرچم‌های بزرگ الجزایر در روز ملی فرانسه، باعث ایجاد تنش‌ها شد.

در مجموع، ۲۸۲ الجزایری در روز گذشته به دلیل ایجاد آشوب و ناآرامی دستگیر شدند و پس از آرام شدن جو، کریستوف کاستانه، وزیر کشور فرانسه از ماموران پلیس و آتش‌نشانی بابت واکنش سریع و حرفه‌ای آن‌ها به خشونت، قدردانی و تشکر کرد.